Meet the Candidates – Calhoun County


Calhoun County Candidates

If you wish to submit a picture or description, you can do so here.

Jimmy Clemons – R
Chancery Clerk

General election for CHANCERY CLERK.

Romona Tillman – D
Chancery Clerk

Incumbent in general election for CHANCERY CLERK.

Carlton Baker – R
Circuit Clerk

Uncontested for CIRCUIT CLERK.

Mike Hensley – D
Constable Post 1

Democratic primary for CONSTABLE POST 1.

Ella K. Stovall – D
Constable Post 1

Democratic primary for CONSTABLE POST 1.

Jay Vanlandingham – D
Constable Post 1

Incumbent in Democratic primary for CONSTABLE POST 1.

Barry Cannon – R
Constable Post 2

General election for CONSTABLE POST 2.

Benny Langford – D
Constable Post 2

Incumbent in general election for CONSTABLE POST 2.

Karsunn Moore – D
County Attorney

General election for COUNTY ATTORNEY.


Tina Scott – R
County Attorney

Incumbent in general election for COUNTY ATTORNEY.

Mark Ferguson – D
Justice Court Judge Post 1

Uncontested for JUSTICE COURT JUDGE POST 1.

Jimmy Vance – D
Justice Court Judge Post 2

Uncontested for JUSTICE COURT JUDGE POST 2.

Jerry Fleming – D
Coroner

Uncontested for CORONER.

Willie T. Boyd – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

R. Scott Clark – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

Mark Edward Hendrix – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

Greg Pollan – R
Sheriff

Incumbent in general election for SHERIFF.

Larry R. Swanson – I
Sheriff

General election for SHERIFF.

John Roger Westmoreland – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

Scotty Collins – I
Superintendent of Education

General election for SUPERINTENDENT OF EDUCATION.

Mike Moore – D
Superintendent of Education

Incumbent in general election for SUPERINTENDENT OF EDUCATION.

Earnest Foxx – D
Supervisor, D1

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

Joey C. Jones – D
Supervisor, D1

Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

R.J. Rivera – D
Supervisor, D1

Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

Roncie Hardin – D
Supervisor, D2

Democratic primary for SUPERVISOR, D2.

Robert E. Henry – R
Supervisor, D2

General election for SUPERVISOR, D2.

J.B. Rogers, Jr. – D
Supervisor, D2

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR, D2.

Keith Bollinger – R
Supervisor, D3

Republican primary for SUPERVISOR, D3.

Justin Ferguson – D
Supervisor, D3

Democratic primary for SUPERVISOR, D3.

Ron Griffin – R
Supervisor, D3

Republican primary for SUPERVISOR, D3.

Gwin Longest – D
Supervisor, D3

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR, D3.

Danny R. Rodgers – D
Supervisor, D3

Democratic primary for SUPERVISOR, D3.

David W. Martin – R
Supervisor, D4

General election for SUPERVISOR, D4.

Barney J. Wade – D
Supervisor, D4

Incumbent in general election for SUPERVISOR, D4.

Tony Morgan – D
Supervisor, D5

Uncontested for SUPERVISOR, D5.

Bill Malone – D
Tax Assessor/Collector

Uncontested for TAX ASSESSOR/COLLECTOR.