Meet the Candidates – Itawamba County


Itawamba County Candidates

If you wish to submit a picture or description, you can do so here.

Michelle Jarrell Clouse- D
Chancery Clerk

Democratic primary for CHANCERY CLERK.

Tonya Farris – D
Chancery Clerk

Democratic primary for CHANCERY CLERK.

Shay Guess – D
Chancery Clerk

Democratic primary for CHANCERY CLERK.

Joey Hood – D
Chancery Clerk

Democratic primary for CHANCERY CLERK.

Phillip H. Izard III – R
Chancery Clerk

Republican primary for CHANCERY CLERK.

Leslie Nichols Pitts – R
Chancery Clerk

Republican primary for CHANCERY CLERK.

Emily Quinn – D
Chancery Clerk

Democratic primary for CHANCERY CLERK.

Carol Gates – D
Circuit Clerk

Uncontested for CIRCUIT CLERK.

Shae Collum – D
Constable East

Democratic primary for CONSTABLE EAST.


Andy Graham – D
Constable East

Democratic primary for CONSTABLE EAST.

Terry Johnson – D
Constable East

Democratic primary for CONSTABLE EAST.

Tim Lewis – D
Constable East

Democratic primary for CONSTABLE EAST.

Earl Reese – R
Constable East

Republican primary for CONSTABLE EAST.

Vent Sartin – R
Constable East

Republican primary for CONSTABLE EAST.

Mitch Wilson – R
Constable East

Republican primary for CONSTABLE EAST.

Doug Lesley – D
Constable West

Incumbent in general election for CONSTABLE WEST.

Jesse Stanley – R
Constable West

General election for CONSTABLE WEST.

Ben Spigner – D
Coroner

Democratic primary for CORONER.

Shelia Summerford – D
Coroner

Democratic primary for CORONER.

Michael P. “Chip” Mills, Jr. – R
County Attorney

Uncontested for COUNTY ATTORNEY.

Wade Umfress – R
County Surveyor

Uncontested for COUNTY SURVEYOR.

Harold Holcomb – D
Justice Court Judge East

Uncontested for JUSTICE COURT JUDGE EAST.

John Bishop – D
Justice Court Judge West

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE WEST.

James Terry Farris – D
Justice Court Judge West

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE WEST.

Johnny Farris – R
Justice Court Judge West

General election for JUSTICE COURT JUDGE WEST.

Craig B. Smith – D
Justice Court Judge West

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE WEST.

Phil Crane – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

Chris Dickinson – D
Sheriff

Incumbent in Democratic primary for SHERIFF.

Leon Hayes – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

Glenn E. Jenkins – R
Sheriff

General election for SHERIFF.

Mitch Nabors – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

Grant Martin – R
Superintendent of Education

General election for SUPERINTENDENT OF EDUCATION.

Michael Nanney – D
Superintendent of Education

Incumbent in general election for SUPERINTENDENT OF EDUCATION.

Bradley Brown – D
Supervisor, D1

Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

Charles Horn – D
Supervisor, D1

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

Rick Leathers – D
Supervisor, D1

Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

Luke Thomas – R
Supervisor, D1

General election for SUPERVISOR, D1.

Cecil “Ike” Johnson – D
Supervisor, D2

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR, D2.

Guy Posey – D
Supervisor, D2

Democratic primary for SUPERVISOR, D2.

John Marvin Smith – D
Supervisor, D2

Democratic primary for SUPERVISOR, D2.

Greg Chatham – D
Supervisor, D3

Democratic primary for SUPERVISOR, D3.

Jimmy Gray – D
Supervisor, D3

Democratic primary for SUPERVISOR, D3.

Steve Moore – D
Supervisor, D3

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR, D3.

George Allen Stewart – D
Supervisor, D3

Democratic primary for SUPERVISOR, D3.

Scott Davis – R
Supervisor, D4

General election for SUPERVISOR, D4.

Eric “Tiny” Hughes – D
Supervisor, D4

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR, D4.

Robert Don Whitehead, Jr. – D
Supervisor, D4

Democratic primary for SUPERVISOR, D4.

Billy George – R
Supervisor, D5

Republican primary for SUPERVISOR, D5.

Richard C. “R.C. Jr.” Johnson – D
Supervisor, D5

Democratic primary for SUPERVISOR, D5.

Roger D. Johnson – D
Supervisor, D5

Democratic primary for SUPERVISOR, D5.

Steve Johnson – D
Supervisor, D5

Democratic primary for SUPERVISOR, D5.

Bill Sheffield – D
Supervisor, D5

Democratic primary for SUPERVISOR, D5.

Ronnie Thomas – D
Supervisor, D5

Democratic primary for SUPERVISOR, D5.

Patrick H. Turner – R
Supervisor, D5

Republican primary for SUPERVISOR, D5.

David Wallace – D
Supervisor, D5

Democratic primary for SUPERVISOR, D5.

Tami Beane – D
Tax Assessor

Incumbent in Democratic primary for TAX ASSESSOR.

Lee Graham – D
Tax Assessor

Democratic primary for TAX ASSESSOR.

Debbie Ann Johnson – D
Tax Collector

Democratic primary for TAX COLLECTOR.

Debbie Thomas Johnson – D
Tax Collector

Democratic primary for TAX COLLECTOR.

Matt Perry – R
Tax Collector

Republican primary for TAX COLLECTOR.

Pat Thompson – R
Tax Collector

Republican primary for TAX COLLECTOR.