Meet the Candidates – Marshall County


Marshall County Candidates

If you wish to submit a picture or description, you can do so here.

WILLIE F. JEFFRIES, JR. – D
Chancery Clerk

Democratic primary for CHANCERY CLERK.

C. W. “CHUCK” THOMAS – D
Chancery Clerk

Incumbent in Democratic primary for CHANCERY CLERK.

JON WILSON – D
Chancery Clerk

Democratic primary for CHANCERY CLERK.

CATHY ELLIOTT BRITTENUM – D
Circuit Clerk

Democratic primary for CIRCUIT CLERK.

LUCY CARPENTER – D
Circuit Clerk

Incumbent in Democratic primary for CIRCUIT CLERK.

PATRICIA PENILTON GLASS – D
Circuit Clerk

Democratic primary for CIRCUIT CLERK.

LAWRENCE SHARP BULLARD – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

LEON COTHERN – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

JOE CUNNINGHAM – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.


JOHNNY FITCH – D
Constable North

Incumbent in Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

MICHAEL PERKINS – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

CHRISTOPHER PAUL SISK – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

BILLY SMITH – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

HERBERT WALLS – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

DON COTHERN – D
Constable South

Democratic primary for CONSTABLE SOUTH.

THOMAS E. CROUCH – D
Constable South

Democratic primary for CONSTABLE SOUTH.

ANTHONY T. JONES – D
Constable South

Democratic primary for CONSTABLE SOUTH.

KENNETH BERNARD MCMULLEN – D
Constable South

Democratic primary for CONSTABLE SOUTH.

BILL ROWLAND – D
Constable South

Democratic primary for CONSTABLE SOUTH.

BOBBY WATSON – I
Constable South

General election for CONSTABLE SOUTH.

JAMES RICHARD ANDERSON – D
Coroner

Incumbent in Democratic primary for CORONER.

TRACY D. REYNOLDS – D
Coroner

Democratic primary for CORONER.

SHIRLEY C. BYERS – D
County Attorney

Incumbent in Democratic primary for COUNTY ATTORNEY.

J. KIZER “KI” JONES – D
County Attorney

Democratic primary for COUNTY ATTORNEY.

MAE GARRISON – D
Justice Court Judge North

Uncontested for JUSTICE COURT JUDGE NORTH.

ERNEST CUNNINGHAM – D
Justice Court Judge South

Uncontested for JUSTICE COURT JUDGE SOUTH.

KENNY DICKERSON – D
Sheriff

Uncontested for SHERIFF.

JERRY O. MOORE – D
Superintendent of Education

Uncontested for SUPERINTENDENT OF EDUCATION.

GOSTON “REDD” GLOVER – D
Supervisor District 1

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 1.

KIMOSHEIA MARTIN RUCKER – D
Supervisor District 1

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 1.

CHARLES TERRY – D
Supervisor District 1

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 1.

EDDIE D. DIXON – D
Supervisor District 2

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 2.

ANDRE C. JONES – D
Supervisor District 2

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 2.

SAMUEL “SPANKY” SKELTON – R
Supervisor District 2

General election for SUPERVISOR DISTRICT 2.

KEITH TAYLOR – D
Supervisor District 3

Uncontested for SUPERVISOR DISTRICT 3.

COLE FESMIRE – D
Supervisor District 4

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 4.

RICKY R. JONES – D
Supervisor District 4

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 4.

ANTJUAN LESTER – D
Supervisor District 4

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 4.

HARRY WARREN – R
Supervisor District 4

General election for SUPERVISOR DISTRICT 4.

GEORGE ZINN III – D
Supervisor District 4

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 4.

RONNIE JOE BENNETT – D
Supervisor District 5

Uncontested for SUPERVISOR DISTRICT 5.

JUANITA M. DILLARD – D
Tax Assessor

Uncontested for TAX ASSESSOR.

BETTY BYRD – D
Tax Collector

Uncontested for TAX COLLECTOR.