Meet the Candidates – Monroe County


Monroe County Candidates

If you wish to submit a picture or description, you can do so here.

Ronnie Boozer – I
Chancery Clerk

Uncontested for CHANCERY CLERK.

Crystal Cooper – R
Circuit Clerk

Republican primary for CIRCUIT CLERK.

NaToya Garth Eddie – D
Circuit Clerk

Democratic primary for CIRCUIT CLERK.

Doris Gathings – D
Circuit Clerk

Democratic primary for CIRCUIT CLERK.

Veronica Hampton-Harrison – D
Circuit Clerk

Democratic primary for CIRCUIT CLERK.

Tykela Broyles Hodges – D
Circuit Clerk

Democratic primary for CIRCUIT CLERK.

Carol Cantrell Knight – R
Circuit Clerk

Republican primary for CIRCUIT CLERK.

Dana Dean Sloan – D
Circuit Clerk

Democratic primary for CIRCUIT CLERK.

Henry O’Neil Randle III – D
Circuit Clerk

Democratic primary for CIRCUIT CLERK.


Earnestine Ware – D
Circuit Clerk

Democratic primary for CIRCUIT CLERK.

Ray Adkins – D
Constable, D1

Incumbent in Democratic primary for CONSTABLE, D1.

Patrick Chism – D
Constable, D1

Democratic primary for CONSTABLE, D1.

Jason C. Hood – R
Constable, D1

General election for CONSTABLE, D1.

Don “Peanut” Merideth, Jr. – I
Constable, D1

General election for CONSTABLE, D1.

Joey Presley – D
Constable, D1

Democratic primary for CONSTABLE, D1.

Donnie Sloan – D
Constable, D1

Democratic primary for CONSTABLE, D1.

Elmer Hamilton – D
Constable, D2

Democratic primary for CONSTABLE, D2.

David C. Tubb – R
Constable, D2

General election for CONSTABLE, D2.

Ron West – D
Constable, D2

Incumbent in Democratic primary for CONSTABLE, D2.

Herbert C. Harris – D
Constable, D3

Uncontested for CONSTABLE, D3.

Alan Gurley – D
Coroner

Incumbent in general election for CORONER.

Alan Gurley has served as Monroe County Coroner since 1992. He began working in the funeral business in Aberdeen in 1979 and in law enforcement in 1981, employed by the Monroe County Sheriff’s Department.

Teddy Hadaway, Jr. – R
Coroner

General election for CORONER.

Candace Cooper Blalock – D
County Attorney

Uncontested for COUNTY ATTORNEY.

Kevin Crook – D
Justice Court Judge, D1

Uncontested for JUSTICE COURT JUDGE, D1.

Brandon Davis – D
Justice Court Judge, D2

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE, D2.

Robert Earl Fowlkes – D
Justice Court Judge, D2

Incumbent in Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE, D2.

Stanley “Stan” Mann – I
Justice Court Judge, D2

General election for JUSTICE COURT JUDGE, D2.

Adrian McIntosh Haynes – D
Justice Court Judge, D3

Incumbent in Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE, D3.

Timmy Oswalt – D
Justice Court Judge, D3

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE, D3.

Chris Rieves – D
Justice Court Judge, D3

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE, D3.

Cecil Cantrell – D
Sheriff

Incumbent in Democratic primary for SHERIFF.

Monroe County Sheriff Cecil Cantrell believes in strict but fair law enforcement.  The Sheriff’s Department is actively pursuing violators of drug laws as well as all other applicable laws and regulations.

J.L. Johnson – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

Ronnie Sloan – R
Sheriff

General election for SHERIFF.

Brent Swan – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

Brent has 20 years experience in Law Enforcement which started on the ground floor in 1995.  He is a Certified Police Officer, Certified Instructor Trainer, and a Graduate of the FBI National Academy.   He is married to his wife, Amy, and has one daughter, Addie.  He loves spending time with his family and hobbies include being an avid sportsman.

Scott Cantrell – D
Superintendent of Education

Uncontested for SUPERINTENDENT OF EDUCATION.

Jay Fooshee – D
Supervisor, D1

Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

Andy K. Hood – R
Supervisor, D1

Republican primary for SUPERVISOR, D1.

Gregg Kennedy – R
Supervisor, D1

Republican primary for SUPERVISOR, D1.

Butch Palmer – R
Supervisor, D1

Republican primary for SUPERVISOR, D1.

Joseph Richardson – D
Supervisor, D1

Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

James Steinke – D
Supervisor, D1

Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

Phillip Thompson – D
Supervisor, D1

Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

Doug Wiggins – D
Supervisor, D1

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR, D1.

Jimmy Blankenship – R
Supervisor, D2

Republican primary for SUPERVISOR, D2.

Bobby Camp – R
Supervisor, D2

Republican primary for SUPERVISOR, D2.

Billy Kirkpatrick – D
Supervisor, D2

Incumbent in general election for SUPERVISOR, D2.

Glenn “Chip” Chism – D
Supervisor, D3

Democratic primary  for SUPERVISOR, D3.

Carol Crawford – R
Supervisor, D3

Incumbent in Republican primary for SUPERVISOR, D3.

Kenny Houk – D
Supervisor, D3

Democratic primary for SUPERVISOR, D3.

Bruce West – D
Supervisor, D3

Democratic primary for SUPERVISOR, D3.

Jarry L. Whitaker – R
Supervisor, D3

Republican primary for SUPERVISOR, D3.

Robert “Ben” Howell – D
Supervisor, D4

Democratic primary for SUPERVISOR, D4.

Vincent “Pop” McAlister – D
Supervisor, D4

Democratic primary for SUPERVISOR, D4.

Duanne Ott – I
Supervisor, D4

General election for SUPERVISOR, D4.

Fulton Ware – D
Supervisor, D4

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR, D4.

Doris Bean Suggs – D
Supervisor,  D5

Democratic primary for SUPERVISOR, D5.

Robert C. Tomey – I
Supervisor, D5

Incumbent in general election for SUPERVISOR, D5.

Mitch Tucker – D
Supervisor, D5

Democratic primary for SUPERVISOR, D5.

Hosea Bogan – D
Supervisor, D5

Democratic primary for SUPERVISOR, D5.

Willie Mae Johnson – D
Supervisor, D5

Democratic primary for SUPERVISOR, D5.

Sykes Lagrone – D
Supervisor, D5

Democratic primary  for SUPERVISOR, D5.

Mitzi Faulkner Presley – D
Tax Assessor

Uncontested for TAX ASSESSOR.

pat_birkholz

Pat Birkholz – D
Tax Collector

Uncontested for TAX COLLECTOR.