Meet the Candidates – Tishomingo County


Tishomingo County Candidates

If you wish to submit a picture or description, you can do so here.

PEYTON CUMMINGS – D
Chancery Clerk

Uncontested  for CHANCERY CLERK.

DONNA HENRY DILL – D
Circuit Clerk

Uncontested for CIRCUIT CLERK.

HAROLD LYNN BARNES – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

CHRIS DAVIS – R
Constable North

General election for CONSTABLE NORTH.

JAMES NEWCOMB – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

JORDAN PROVINS – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

JAMIE STUART – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

TONEY THORNE – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.

TONY L. WILLIAMS – D
Constable North

Democratic primary for CONSTABLE NORTH.


DON HALL – R
Constable South

General election for CONSTABLE SOUTH.

DONALD RAY THOMAS – D
Constable South

Incumbent in Democratic primary for CONSTABLE SOUTH.

PAUL THORN – D
Constable South

Democratic primary for CONSTABLE SOUTH.

MACK WILEMON – D
Coroner

Uncontested for CORONER.

D. LEE THORNE – R
County Attorney

Uncontested for COUNTY ATTORNEY.

MARK ALRED – D
Justice Court Judge North

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE NORTH.

J. R. BLAKNEY – D
Justice Court Judge North

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE NORTH.

CLAYTON MATT CUMMINGS – D
Justice Court Judge North

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE NORTH.

MICHAEL R. HANEY – R
Justice Court Judge North

General election for JUSTICE COURT JUDGE NORTH.

JULIE JOHNSON JONES – D
Justice Court Judge North

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE NORTH.

JAMIE REYNOLDS – D
Justice Court Judge North

Democratic primary for JUSTICE COURT JUDGE NORTH.

FREDDIE L. MEANS – R
Justice Court Judge South

General election for JUSTICE COURT JUDGE SOUTH.

DONNY JOE SPARKS – D
Justice Court Judge South

Incumbent in general election for JUSTICE COURT JUDGE SOUTH.

JOHN DENNIS DAUGHERTY – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

RYAN GLOVER – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

MIKE HIGGINBOTTOM – R
Sheriff

Republican primary for SHERIFF.

CHARLES LINTON – R
Sheriff

Republican primary for SHERIFF.

RALPH MONTGOMERY – R
Sheriff

Republican primary for SHERIFF.

BRIAN WHEELER – D
Sheriff

Democratic primary for SHERIFF.

GLENN WHITLOCK – D
Sheriff

Incumbent in Democratic primary for SHERIFF.

BRANDON L. GRISSOM – D
Supervisor District 1

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 1.

JOEY PRICE – D
Supervisor District 1

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 1.

MIKE BROWN – D
Supervisor District 2

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 2.

BRIAN JOHNSON – D
Supervisor District 2

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 2.

THOMAS K. MCCARLEY – D
Supervisor District 2

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 2.

NICKY MCRAE – D
Supervisor District 2

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 2.

JACOB MILLS- D
Supervisor District 2

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 2.

MICHEAL E. TRIM – I
Supervisor District 2

General election for SUPERVISOR DISTRICT 2.

PHILLIP D. VANDERFORD, JR. – R
Supervisor District 2

General election for SUPERVISOR DISTRICT 2.

MICHAEL BUSBY – D
Supervisor District 3

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 3.

JIMMY GORTNEY – R
Supervisor District 3

Republican primary for SUPERVISOR DISTRICT 3.

JOHN R. KENT – D
Supervisor District 3

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 3.

TALMADGE “TABO” MCANALLY – R
Supervisor District 3

Republican primary for SUPERVISOR DISTRICT 3.

TERRY PARSONS – D
Supervisor District 3

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 3.

WESLEY A. WATSON – I
Supervisor District 3

General election for SUPERVISOR DISTRICT 3.

CORY WILSON – D
Supervisor District 3

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 3.

RONNIE WOODRUFF – D
Supervisor District 3

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 3.

JIMMY GRESHAM – R
Supervisor District 4

Republican primary for SUPERVISOR DISTRICT 4.

JEFF HOLT – D
Supervisor District 4

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 4.

LEON PATTERSON – R
Supervisor District 4

Republican primary for SUPERVISOR DISTRICT 4.

QUINT SARTAIN – D
Supervisor District 4

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 4.

STEVE THORNE – D
Supervisor District 4

Incumbent in Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 4.

GREG COLLIER – D
Supervisor District 5

Incumbent in Democratic primary or SUPERVISOR DISTRICT 5.

TOMMY CRANE – D
Supervisor District 5

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 5.

JOE EWING – D
Supervisor District 5

Democratic primary for SUPERVISOR DISTRICT 5.

JONATHAN HANEY – R
Supervisor District 5

General election for SUPERVISOR DISTRICT 5.

J. T. “TERRY” STRICKLAND – R
Surveyor

Uncontested for SURVEYOR.

DAVID WAYNE CRUM – D
Tax Assessor

Democratic primary for TAX ASSESSOR.

DIANA HESTER-TURNER – D
Tax Assessor

Incumbent in Democratic primary for TAX ASSESSOR.

JEREMEY D. LAMBERT – D
Tax Assessor

Democratic primary for TAX ASSESSOR.

CARRIE MORRIS FOWLER – D
Tax Collector

Democratic primary for TAX COLLECTOR.

J. C. JOHNSON, JR. – D
Tax Collector

Democratic rimary for TAX COLLECTOR.

JENA P. MCNATT – D
Tax Collector

Democratic primary for TAX COLLECTOR.